Через війну птахи почали облітати Україну

Війна в Україні змусила орлів змінювати міграційні маршрути, щоб уникнути бойових дій, а також через руйнування або пошкодження їхніх ареалів. Про це свідчать результати нового дослідження, опубліковані в журналі Current Biology, повідомляє Интернет-издание МедиаИнфо з посиланням на BBC News Ukrainian.

Йдеться про підорлика великого – хижака сімейства яструбиних, який гніздиться в білоруському Поліссі й мігрує через Україну з місць зимівлі у Греції й Судані.

Вчені вважають, що птахам доводиться оминати небезпеку, зокрема артилерійський вогонь, літаки й танки, а також скупчення військ. Бойові дії на шляху прямування тварин йшли у лютому-квітні 2022 року. Після цього дуже часно ці території прилеглі до Білорусі піддаються ракетним ударам.

Дослідники з Естонського університету природничих наук, Британського орнітологічного фонду та їхні партнери почали мітити великих підорликів у 2017 році, щоб отримати дані для їх збереження. Однак міграція орлів у березні 2022 року збіглася з нападом Росії на Україну, і дослідники отримали зовсім іншу інформацію. Дані GPS-трекерів показали, що великі підорлики не тільки робили великі облети, щоб оминути місця, де точилися бої, а й скорочували кількість зупинок для відпочинку і їжі або взагалі летіли без зупинок.

В результаті, за словами вчених, птахи пролітали зайві 85 кілометрів і витрачали більше часу й енергії, щоб дістатись до місць гніздування. Такі надмірні навантаження можуть затримати розмноження, оскільки орлам може знадобитись більше часу для відновлення, а також вплине на шанси виживання молодняку.

– Війна в Україні фундаментально порушує міграцію цього виду. Для такого вразливого виду все, що порушує розмноження, є серйозною проблемою, – зауважує доцент кафедри орнітології й охорони тварин в університеті Бірмінгема Джим Рейнольдс.

З ним погоджується співавтор дослідження Чарлі Рассел з університету Східної Англії.

– Війна в Україні справила руйнівний вплив на людей і довкілля. Результати нашого дослідження дають рідкісну можливість зрозуміти, як конфлікти впливають на дику природу загалом, – каже вчений.

ЧИТАЙТЕ: Від «професійної» команди Зеленського через 5 років не лишилося й сліду

Джерело: Интернет-издание МедиаИнфо