– Гроші підуть на підтримку відновлення та військової оборони України в умовах російської агресії, – йдеться у повідомленні відомства в соцмережі Х.
Країни ЄС заморозили російські фінансові активи на сотні мільярдів євро у відповідь на вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Відтоді ЄС та інші країни G7 обговорюють питання про доцільність та шляхи використання цих коштів для допомоги Україні.
Під час саміту ЄС у Брюсселі у березні цього року лідери ЄС не змогли домовитись про використання прибутку від заморожених російських активів для допомоги Україні. Якщо ж нинішню домовленість затвердять на зустрічі міністрів фінансів ЄС наступного вівторка, то Київ зможе отримувати близько трьох мільярдів євро (3,3 мільярда доларів) щороку.
Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн привітала цю політичну угоду.
– Не може бути сильнішого символу і кращого застосування для цих грошей, ніж зробити Україну і всю Європу безпечнішим місцем для життя, – сказала вона.
Її підтримав комісар ЄС з торгівлі Валдіс Домбровскіс.
Він сказав, що кошти мають надійти до України якнайшвидше, при цьому перший транш в один млрд євро, який піде “переважно на військову підтримку”, в ідеалі прибуде в країну до літа.
– Росія напряму заплатить за свої злочини, – заявив Домбровскіс.
Раніше цього тижня канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що близько 90% прибутків від активів РФ треба витратити на закупівлю зброї для України, а решту – на відновлення країни. Точний розмір прибутків залежатиме від облікових ставок, оскільки близько 210 млрд заморожених активів Центробанку РФ утримуються на рахунках різних країн ЄС у різних валютах, зазначало агентство Reuters.
Вартість заморожених російських активів тільки в ЄС оцінюється майже у 211 млрд. євро. Більшість прибутків від них нині зберігається в бельгійському банку Euroclear. Експропріація цих коштів була темою обговорення чиновників ЄС та глав держав від початку великої війни в Україні.
Однак готівкові кошти досі не використані, оскільки члени ЄС були проти податку у 25%, запровадженого відповідно до бельгійського законодавства. Бельгія зрештою погодилась скасувати цей податок.
Керівники центральних банків Європи також довго скептично ставилися до потенційного створення складного юридичного прецеденту, який міг би підірвати глобальну фінансову стабільність, а також завадити іншим країнам розміщувати свої активи на Заході.
Кремль раніше заявляв, що арешт прибутків від заморожених російських активів є кроком до “руйнування правових засад європейського та міжнародного права”.