– Восьмий президент Ісламської Республіки Іран Хазрат Аятолла Сейєд Ібрахім Раїсі прийняв мученицьку смерть під час служіння мученицькому народу Ірану та його сподвижникам, – йдеться в офіційній заяві, яку було оголошено в мечеті Імама ар-Рези у присутності тисяч віруючих.
Раніше віце-президент Ірану Мохсен Мансурі підтвердив загибель президента Ібрахіма Раїсі під час аварії вертольота. На місці аварії після нічних пошуків рятувальники не виявили ознак того, що є ті, хто вижив.
Позачергові президентські вибори в Ірані відбудуться протягом наступних 50 днів. До цього посаду виконуватиме перший віце-президент Мохаммад Мохбер.
Міністр закордонних справ країни Хосейн Амір Абдоллахіан також загинув у результаті краху. У гелікоптері разом із президентом та міністром перебували також губернатор провінції Східний Азербайджан Малек Рахматі, аятола Мохаммад Алі аль-е-Хашем. За даними іранського агентства Tasnim, загинули щонайменше вісім людей.
Ізраїльський чиновник на умовах анонімності заявив агентству Reuters, що Ізраїль не причетний до смерті президента Ібрахіма Раїсі.
– Це були не ми, – цитує агентство слова посадової особи.
Делегація поверталася з Азербайджану, де Раїсі брав участь у відкритті греблі на прикордонній річці Аракс.
У пошуках взяли участь фахівці сусідніх країн, зокрема Туреччини, яка надала кілька безпілотників. Євросоюз активував пошуковий режим своєї супутникової системи “Коперник”.
Пошукова операція тривала понад 10 годин. Уламки виявили ближче до ранку. Рятувальники повідомили, що машина повністю згоріла, тих, що вижили, не залишилося.
Державні ЗМІ Ірану раніше уникали слова «авіакатастрофа», повідомляючи, що гелікоптер президента «здійснив жорстку посадку». Ще два вертольоти зі складу президентської делегації благополучно досягли місця призначення.
Про причини трагедії поки що офіційно не повідомляється; за даними ЗМІ, гелікоптер міг врізатися в гірську вершину в умовах густого туману.
Ібрагхіму Раїсі було 63 роки. Посаду президента Ірану — світського голови Ісламської республіки — він обіймав із серпня 2021 року.
В Ірані призупинено звичайне телемовлення та скасовано багато заходів, у тому числі футбольні матчі. У залі засідань уряду Ірану на кріслі Раїсі з’явилася жалобна стрічка.
У ЄС висловили співчуття у зв’язку із загибеллю президента та інших членів делегації та екіпажу вертольота.
Зарубіжні політики висловлюють співчуття іранському народу та близьким Ібрахіма Раїсі. У Мінську назвали іранського президента «справжнім другом Білорусі», а у Пакистані оголошено національну жалобу.